Складані ножі: від бюджетного щоденника до преміум EDC
Неправильно обраний замок або сталь перетворять ніж на марний баласт у кишені вже після першого місяця. Після цього тексту ви знатимете, яка модель справді відповідає вашому сценарію використання.
Опубліковано: 13 вересня 2026 р.

Щороку через категорію складаних ножів проходять десятки моделей, але реально затримуються в кишенях одиниці. Цей список побудований на тому, що люди купують і залишають собі, а не повертають: популярніші позиції стоять вище, а за рівних продажів вирішальними стали відгуки реальних покупців.
Яку сталь обирати і чому це не маркетинг
Сталь – єдина характеристика, яка безпосередньо впливає на те, як часто ви тягнетеся за точилкою. Різниця між 440C і D2 відчутна в полі: 440C простіше правити звичайним бруском, але край тупиться швидше. D2 тримає заточку довше, проте вимагає алмазного каменю – звичайний точильний камінь тут майже безсилий. Sandvik 14C28N – шведська нержавійка, яка знайшла баланс між корозійною стійкістю і твердістю. M390 – порошкова сталь із найвищою зносостійкістю в цьому списку, але й ціна відповідна.
Практичне правило: якщо ніж буде мокнути або лежати без догляду – беріть 14C28N або 440C. Якщо ви готові доглядати за лезом – D2 або вище дадуть відчутно кращий різ на довгій дистанції.
Який замок насправді надійніший
Замок – це те, що стоїть між вашим пальцем і клинком під навантаженням. Liner Lock і Frame Lock працюють за одним принципом: пружна пластина заходить за п'яту клинка і утримує його відкритим. Frame Lock надійніший механічно, бо сама рукоятка слугує пружиною. Button Lock зручний для відкривання однією рукою, але в деяких бюджетних моделях кнопка фіксує лише частину п'яти – це слабке місце, яке варто перевірити до покупки. Crossbar Lock (він же Ambi Lock у SRM) – симетричний засув, зручний для лівшів і правшів однаково. Back Lock – класика з перевіреною геометрією, але повільніший у відкриванні. Slip Joint не фіксує клинок взагалі: він утримується лише пружиною, що робить ніж юридично нейтральнішим, але обмежує робочі навантаження.
Топ-8 складаних ножів у RIFT

1. Ganzo G707 – найпопулярніший у категорії
Ganzo G707 лідирує за кількістю продажів і має помітну кількість відгуків. Це автоматичний ніж зі сталевою рукояткою, сталлю 440C і button lock. Покупці на Hotline.ua відзначають, що ніж ріже папір з коробки і добре тримає заточку в умовах вологи. Заявлена вага – 150 г, довжина клинка – 85 мм, загальна – 204 мм.
Кому підходить: тим, хто хоче простий і недорогий ніж для щоденних побутових завдань, рибалки або кемпінгу без претензій до преміальності.
Відверте слабке місце: button lock у цій моделі фіксує клинок лише на частині п'яти, що менше, ніж у класичних liner lock конструкцій. Повторювана скарга у відгуках – слабка пружина, яка може виходити з ладу з часом. Ще один практичний нюанс: покупці масово запитують сертифікат про те, що ніж не є холодною зброєю – виробник надає такий документ на запит, але про це варто подбати заздалегідь.
Добірка з каталогу
2. Ganzo G627 – бюджетний ніж із характером
Ganzo G627 – один із найактивніше куплених у бюджетному сегменті. Liner lock, сталь 8Cr14MoV, drop-point клинок 88 мм, вага 130 г, рукоятка з поліпропілену. Три відгуки реальних покупців підтверджують стабільний попит.
Кому підходить: початківцям, які хочуть зрозуміти, чи потрібен їм складаний ніж взагалі, не витрачаючи багато.
Відверте слабке місце: поліпропіленова рукоятка не дає впевненого хвату у мокрих рукавичках, а 8Cr14MoV потребує регулярної правки при активному використанні.
3. Ganzo G611 – найлегший вхід у категорію
Ganzo G611 входить до трійки за продажами разом із G627. Сталь 420C, liner lock, клинок 75 мм, вага 85 г, пластикова рукоятка. Кут заточування 20° – стандарт для бюджетного сегменту.
Кому підходить: тим, кому потрібен легкий кишеньковий ніж для нечастих завдань – розпакувати посилку, нарізати хліб на пікніку.
Відверте слабке місце: 420C – найм'якша сталь у цьому списку, тупиться швидко при різанні чогось твердішого за картон. Пластикова рукоятка не розрахована на серйозне навантаження.
4. Ruike P188 – середній сегмент із п'ятирічною гарантією
Ruike P188 – найпопулярніша модель Ruike у RIFT і єдина в середньому сегменті з помітною кількістю відгуків. Liner lock, сталь D2, спис-поінт клинок 91 мм, вага 106 г, рукоятка G10, кут заточування 16°. Гарантія 5 років – найдовша в цьому списку.
Ruike є ножовим підрозділом Fenix Lights і позиціонується як інструментальний бренд. Форумчани відзначають, що якість матеріалів зробила крок вперед порівняно з ранніми моделями, а ергономіка покращилась для великих рук.
Кому підходить: туристам і EDC-користувачам, які хочуть надійний ніж із хорошою сталлю і довгою гарантією за розумні гроші.
Відверте слабке місце: D2 потребує алмазного каменю для правки в польових умовах. Stonewash-обробка клинка приховує подряпини, але не захищає від корозії – після контакту з водою потрібне сушіння.
5. Ruike P128 – framelock зі сталевою рукояткою
Ruike P128 і його сірий варіант разом мають одинадцять відгуків, що робить цю модель добре задокументованою. Frame lock, сталь Sandvik 14C28N, clip-point клинок 93 мм, вага 159 г, кут заточування 16°.
Користувачі на BladeForums відзначають відмінне співвідношення ціна/якість і сучасний дизайн. Заводська заточка прийнятна, але кілька хвилин на точилці суттєво покращують різ. Контрінтуїтивний момент: 159 г – це важко для EDC, але frame lock зі сталевою рукояткою практично невразливий до механічних пошкоджень.
Кому підходить: тим, хто хоче міцний ніж для туристичних завдань і не боїться ваги.
Відверте слабке місце: гострі краї сталевої рукоятки – рука втомлюється при тривалій важкій роботі. Це системна особливість конструкції, а не дефект конкретного екземпляра.
Добірка з каталогу

6. Adimanti Skimen Shadow – дизайнерський ніж середнього сегменту
Adimanti Skimen Shadow – версія відомої моделі дизайну Руслана Скімена у тактичному чорному кольорі. Frame lock, D2, drop-point 85 мм, вага 120 г, заявлена твердість 60 HRC.
Покупці хвалять механіку: фліппер чіткий, liner lock м'який. Ніж добре лежить у руці як у рукавичках, так і без. Кліпса орієнтована на прихований carry – ніж майже не виглядає з кишені.
Кому підходить: тим, хто цінує дизайн і хоче ніж, який не асоціюється з «тактичним» спорядженням у міському середовищі.
Відверте слабке місце: вузька рукоятка може бути незручною для великої долоні. Є задокументована невідповідність: рукоятка позначена як «карбон», але фактично це G10 з карбоновою плівкою зверху. Для більшості це не критично, але варто знати до покупки.
7. SRM 9211 – бюджетний з crossbar lock
SRM 9211 – єдина бюджетна модель SRM у списку. Crossbar lock (симетричний засув), сталь 8Cr13MoV, clip-point клинок 92 мм, вага 83 г, рукоятка G10 з нержавійкою.
Crossbar lock – рідкість у бюджетному сегменті: він зручний для лівшів і правшів, а геометрія засуву рівномірніша за liner lock при бічних навантаженнях.
Кому підходить: тим, хто хоче спробувати crossbar lock без великих витрат, або лівшам, яким liner lock незручний.
Відверте слабке місце: 8Cr13MoV – сталь нижнього рівня, тупиться швидко. Підшипники у цій моделі підшипникові (не керамічні), що може позначитися на плавності ходу з часом.
8. We Knife Skynix – преміум для тих, хто знає навіщо
We Knife Skynix – єдина преміум-модель у цьому списку з bolster lock і рукояткою з карбону та титану. Сталь M390, clip-point клинок 94,6 мм, вага 129 г, керамічні підшипники, заявлена твердість 58–60 HRC.
Досвідчені форумчани відзначають, що WE Knife системно не випускає ножі з люфтом клинка чи залипанням замка – це перевага бренду перед конкурентами в тій же ціновій категорії. Fit & finish стабільно високий від партії до партії. Модель відносно нова, тому незалежних відгуків реальних власників поки небагато.
Кому підходить: колекціонерам і досвідченим EDC-ентузіастам, які свідомо обирають M390 і bolster lock і розуміють, за що переплачують.
Відверте слабке місце: кліпса лише tip-up і лише для правшів – це системна особливість більшості ножів WE Knife. Усі характеристики подані виробником, незалежної верифікації на момент публікації немає.
Ми рекомендуємо

Як обирати: порівняльна таблиця за сценаріями
| Сценарій | Що шукати | Що уникати |
|---|---|---|
| Перший складаний ніж | Liner lock, 440C або 14C28N, G10 | Button lock у невідомих брендів |
| EDC у місті | Вага до 100 г, двостороння кліпса | Автоматичні ножі без документів |
| Туристичний похід | D2 або 14C28N, frame lock, G10 | Пластикова рукоятка, slip joint |
| Важка робота в полі | Frame lock, товщина клинка 3+ мм | Тонкий клинок, кераміка в рукоятці |
| Подарунок | Відомий бренд, гарантія 5 років | Найдешевша модель без відгуків |
| Колекція / преміум | M390, S35VN, титан або карбон | Бюджетні сталі в преміум-корпусі |
Довжина клинка, вага і кут заточування: що реально має значення
Довжина клинка 85–95 мм – оптимальний діапазон для більшості завдань. Коротший ніж (наприклад, 63,8 мм у Civivi Gordo або 75 мм у G611) зручніший у кишені, але програє при різанні мотузки або гілок. Довший клинок дає більший хід різу, але робить ніж помітнішим у складеному стані.
Вага – контрінтуїтивна характеристика. Важчий ніж (150–160 г) часто стабільніший у руці при важкій роботі, але після восьми годин у кишені ви його відчуєте. 65–85 г – комфортний EDC-діапазон, який більшість людей не помічає протягом дня.
Кут заточування безпосередньо впливає на агресивність різу і стійкість кромки. 15–16° дає гострішу кромку, але вразливішу до бічних навантажень. 20° – стандарт для туристичних ножів, де міцність кромки важливіша за бритвенну гостроту. Якщо на картці вказано 20°, ніж розрахований на грубішу роботу.
Матеріал рукоятки: G10, мікарта, сталь або пластик
G10 – склопластик, стандарт у середньому сегменті. Не вбирає вологу, не слизький у мокрих руках, легкий. Мікарта – схожа за властивостями, але тепліша на дотик і з природнішим виглядом. Нержавіюча сталь дає максимальну міцність рукоятки, але додає вагу і може ковзати на морозі без текстури. Пластик (поліпропілен, ABS) – легкий і дешевий, але не витримує падінь і сильного стиснення.
Практична евристика: якщо ніж буде в рукавичках – вибирайте G10 або мікарту з вираженою текстурою. Гладка сталева рукоятка в рукавичці – це ковзання в найнепотрібніший момент.
Помилки, які роблять при покупці складаного ножа
Орієнтуються лише на довжину клинка. Довжина клинка 95 мм при товщині 3 мм і куті 15° різатиме інакше, ніж 88 мм при товщині 3,5 мм і куті 20°. Геометрія важливіша за сантиметри.
Ігнорують тип замка під своє завдання. Button lock зручний для швидкого відкривання, але в деяких бюджетних версіях фіксує клинок ненадійно під бічним навантаженням. Frame lock для важкої роботи – frame lock для важкої роботи.
Купують автоматичний ніж без документів. Ganzo G707 – автоматичний стилет. Виробник надає сертифікат про те, що ніж не є холодною зброєю, але про це потрібно дізнатися до покупки, а не після.
Недооцінюють вагу для EDC. 150–160 г у кишені штанів – це відчутно. Перед покупкою важкої моделі покладіть у кишеню щось аналогічної ваги і проходьте так день.
Очікують від бюджетної сталі преміумного різу. 420C і 8Cr13MoV – чесні сталі для своєї ціни, але вони потребують правки раз на кілька тижнів при активному використанні. Якщо ви не готові до цього – беріть D2 або 14C28N.
Забувають про кліпсу. Двостороння кліпса (є у Civivi Biophase і Sencut Skelfin) дає вибір кишені та орієнтації. Одностороння tip-up – обмеження, яке дратує щодня. Перевірте цю деталь у картці до замовлення.
Як доглядати за складаним ножем
Дві хвилини після кожного польового виходу продовжать термін служби ножа втричі. Протріть клинок насухо, особливо якщо контактував із кислотними продуктами або морською водою. Краплю мастила на вісь раз на місяць – і механізм відкривання залишиться плавним. D2 і інші напівіржавіючі сталі потребують тонкого шару мастила на клинку при зберіганні.
Докладніше про вибір ножа під конкретний сценарій – у гайді «Різновиди ножів: який клинок для чого і як не помилитися з вибором». Якщо ніж іде в похідний набір – варто також глянути на мультитул: вони доповнюють, а не замінюють одне одного.
FAQ
Чи можна носити складаний ніж у місті в Україні? Складаний ніж із клинком до 90 мм і без механізму автоматичного відкривання зазвичай не підпадає під визначення холодної зброї. Автоматичні моделі (наприклад, Ganzo G707) потребують сертифіката виробника – запитайте його при замовленні.
Яка різниця між D2 і 440C на практиці? D2 довше тримає заточку і краще ріже при тривалій роботі, але потребує алмазного каменю для правки. 440C простіше правити звичайним бруском, стійкіша до корозії, але тупиться швидше. Для вологих умов і нечастого обслуговування – 440C. Для сухих умов і готовності доглядати – D2.
Що таке crossbar lock і чим він кращий за liner lock? Crossbar lock – поперечний засув, який блокує клинок симетрично. Він однаково зручний для лівшів і правшів, а геометрія блокування рівномірніша при бічних навантаженнях. Liner lock – асиметричний: пружина заходить збоку, що трохи слабше при навантаженнях перпендикулярно площині клинка.
Чи варто брати ніж із серейтором? Серейтор добре ріже мотузку і синтетичні матеріали, але його важко точити в польових умовах. Для більшості туристичних і EDC-завдань пряме заточення зручніше і простіше в обслуговуванні.
Яка вага нормальна для EDC-ножа? Комфортний діапазон – 55–100 г. Нижче 55 г ніж майже не відчувається в кишені (SRM Swift 45 г, Civivi Baby Banter 55 г). Вище 130 г стає помітним до кінця дня.
Як перевірити якість замка при отриманні? Відкрийте ніж і натисніть на обух клинка збоку – замок не повинен скластися. Для liner lock перевірте, що пружина заходить за п'яту клинка не менш ніж на третину ширини. Люфт клинка вперед-назад у відкритому стані – ознака зносу або поганого складання.
Що краще: G10 чи мікарта? Функціонально – майже однаково. G10 трохи жорсткіший і краще тримає колір. Мікарта тепліша на дотик і виглядає природніше. Вибір між ними – питання естетики, а не надійності.







